Zwiń menu
Menu
  • Archiwalny serwis
Wróć

Nowe inwestycje w remizach. Strażacy ochotnicy z powiatu sławieńskiego z grantami

Urząd Marszałkowski
Polityka społeczna
22 czerwca 2026
Autor: Emilia Wolf

Kolejnych pięć Ochotniczych Straży Pożarnych działających na terenie gmin Sławno i Postomino otrzymało wsparcie z programu „Granty Strażackie 2026”. Umowy na dofinansowanie najpotrzebniejszych inwestycji w remizach zostały zawarte w poniedziałek, 22 czerwca 2026 r.  przez Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego Jakuba Kowalika. Jedno z zadań polegać będzie na zakupie nowej syreny alarmowej w Postominie.

 Milion złotych na program
To już siódma edycja „Grantów Strażackich”, dzięki którym strażacy ochotnicy mogą otrzymać środki na prowadzenie prac remontowych, modernizacyjnych i konserwacyjnych w budynkach OSP oraz ich otoczeniu. Na ten cel przeznaczono milion złotych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego. Do tej pory dzięki programowi udało się zrealizować ponad 250 pilnych remontów.

Strażacy ochotnicy wymieniają bramy wjazdowe, odnawiają elewacje oraz remontują szatnie i sale szkoleniowe. Przed OSP kolejne 52 inwestycje w całym województwie.

Z przedstawicielami OSP spotkał się w poniedziałek, 22 czerwca 2026 r.  Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jakub Kowalik. OSP na przeprowadzenie prac w remizach mogły otrzymać do 20 tys. zł wsparcia.

Po zawarciu umów w poniedziałek, 22 czerwca 2026 r. granty trafią do:

  • OSP w Bobrowicach (gm. Sławno)

Dotacja w wysokości 19 400 zł zostanie wykorzystana na przekształcenie nieużytkowanego pomieszczenia znajdującego się w remizie w funkcjonalne pomieszczenie gospodarcze, które będzie mogło służyć jednostce do przechowywania sprzętu.

  • OSP w Sławsku (gm. Sławno)

Strażacy ochotnicy wykorzystają grant w wysokości 19,7 tys. zł na wymianę bramy garażowej.

  • OSP w Sławnie (gm. m. Sławno)

Środki z grantu w wysokości 20 tys. zł pozwolą na remont kotłowni oraz wymianę stolarki okiennej w remizie.

  • OSP w Postominie (gm. Postomino)

Grant w wysokości 20 tys. zł zostanie wykorzystany na zakup i montaż syreny alarmowej.

  • OSP w Nacmierzu (gm. Postomino)

Realizacja zadania polegać będzie na remoncie i modernizacji pomieszczeń remizy. Kwota dotacji to 20 tys. zł.

O „Grantach Strażackich”
Celem konkursu „Granty Strażackie – animator życia społecznego 2026” jest udzielenie dotacji Ochotniczym Strażom Pożarnym na realizację zadań służących poprawie infrastruktury, usprawnieniu ich funkcjonowania oraz aktywizacji i integracji społeczności lokalnych wokół wspólnych działań na rzecz bezpieczeństwa, solidarności i rozwoju miejscowości.

Zadanie koordynuje Biuro ds. Organizacji Pozarządowych w Wydziale Współpracy Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego.

O zlecenie zadania mogły ubiegać się Ochotnicze Straże Pożarne realizujące zadania statutowe na terenie Województwa Zachodniopomorskiego oraz te, które nie otrzymały dofinansowania w ramach „Grantów Strażackich 2025”.