Powiat kołobrzeski jest kolejnym, który otrzyma finansowe wsparcie przebudowy dróg wojewódzkich. Umowy, które pozwolą na realizacje dwóch inwestycji, podpisali w piątek, 19 czerwca 2026 roku Wicemarszałkini Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska oraz Wicemarszałek Jakub Kowalik.
Województwo Zachodniopomorskie, mając świadomość trudnej sytuacji finansowej powiatów w zakresie finasowania modernizacji dróg powiatowych, podjęło starania zmierzające do wsparcia tych jednostek w realizacji zadań własnych w obszarze infrastruktury drogowej.
W ramach tych działań Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego, na wniosek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego zabezpieczył w budżecie województwa na rok 2026, kwotę w wysokości 60 mln zł, z przeznaczeniem na dotacje wspierające modernizację dróg powiatowych.
– To program pilotażowy w skali kraju, jesteśmy pierwszym regionem, który nie tylko chce wyremontować wszystkie drogi wojewódzkie, ale także wesprzeć powiaty w przebudowie należących do nich dróg – mówi Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jakub Kowalik.
Ze strony beneficjenta umowę podpisał starosta kołobrzeski Mirosław Tessikowski. W spotkaniu uczestniczyli również wójtowie Gminy Dygowo Grzegorz Starczyk i Gminy Siemyśl Marek Dołkowski.
Każdy z zachodniopomorskich powiatów mógł otrzymać wsparcie na maksymalnie dwa zadania – jedno wskazane jako priorytetowe i jedno uzupełniające. Maksymalna wysokość dofinansowania to 4 miliony złotych. Zainteresowane otrzymaniem wsparcia było wszystkie 18 powiatów z terenu Pomorza Zachodniego. Część z nich (14 powiatów) złożyła wnioski na dwa zadania.
Do dofinansowania zgłoszono zostały 33 inwestycje o łącznej wartości 75,2 mln zl. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego zarekomendował Sejmikowi Województwa taki podział środków, aby każdy z powiatów otrzymał wsparcie na przynajmniej jedno zadanie inwestycyjne. Ostatecznie wsparciem objęto 27 zadań inwestycyjnych o łącznej kwocie ok. 60 mln zł.
Kolejnym etapem zmierzającym do najszybszego przekazania środków na rekomendowane zadania jest zawarcie umów dotacyjnych z powiatami. Powiat kołobrzeski jest kolejnym, który takie umowy zawarł. Dzięki podpisanym w piątek umowom zrealizowane zostaną następujące zadania:
- Przebudowa drogi powiatowej nr 3316Z Błotnica-Byszewo na odcinku Niemierze-Byszewo. Szacowany koszt zadania to 2,6 mln złotych. Wysokość przyznanej dotacji to 1,3 mln zl. Zadanie realizowane będzie w partnerstwie z gminą Siemyśl. Inwestycja polegać będzie na wykonaniu nowej nawierzchni na odcinku około 3,1 km. W ramach prac wykonane zostaną nowe warstwy bitumiczne wraz z poboczami. Przewidziany do przebudowy odcinek drogi stanowi niezwykle istotny element ruchu komunikacyjnego – łączy się bezpośrednio z drogą wojewódzka nr 102, jedną z głównych arterii nadmorskich województwa, jak również z drogą krajową numer 6.
- Przebudowa drogi powiatowej nr 3324Z Sianożęty–Dygowo–Pobłocie Wielkie na odcinku Włościbórz-Wietszyno. Szacowany koszt zadania to 2,4 mln zł. Wysokość przyznanej dotacji to 1,2 mln złotych. Zadanie realizowane będzie w partnerstwie z gminą Dygowo i obejmie wykonanie nowej nawierzchni na 4,5 kilometrowym odcinku. Tu również modernizowane będą pobocza, wykonana także pełna konstrukcja i odbudowa krawędzi jedni. Droga powiatowa nr 3324Z jest istotnym elementem wspomagającym istniejącą sieć dróg wojewódzkich – łączy się z drogą numer 163.