Jarosławiec – jedna z najbardziej popularnych miejscowości na środowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego, będzie mieć nowy budynek informacji turystycznej. Nowoczesny obiekt – dzięki przyznanym przez Urząd Marszałkowski funduszom europejskim – będzie pełnił jeszcze inne funkcje. Unijne wsparcie zagwarantuje umowa, którą w poniedziałek, 22 czerwca 2026 roku podpisali w Postominie wicemarszałek województwa Jakub Kowalik i wójt Janusz Bojkowski. Jednocześnie podpisane zostały granty dla dwóch gminnych OSP.
Punkt informacji turystycznej w Jarosławcu będzie nowoczesny, wielofunkcyjny i spełni normy dla budynków pasywnych. Powstanie w miejscu obecnego obiektu, który wraz z tarasem zostaną rozebrane. Przestrzenie wypełni m.in. sala wielofunkcyjna wraz z zapleczem, galeria, pomieszczenia pomocnicze i magazyn. Budynek oprócz funkcji turystycznych, będzie centrum organizacji wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i integracyjnych. Zagospodarowany zostanie także teren przyległy do obiektu. Pojawi się nowe oświetlenie, elementy małej architektury oraz nasadzenia.
– Wspieramy funduszami europejskimi projekty stawiające na nowoczesność, praktyczność i ekologię. Cieszymy się, że ta popularna nadbałtycka miejscowość zyska tak cenne miejsce, ważne w punktu widzenia turysty. Ale będzie to przestrzeń nie tylko turystyczna, bo dedykowana innym wydarzeniom np. kulturalnym – powiedział wicemarszałek województwa Jakub Kowalik.
Całość inwestycji kosztować ma 4 mln zł. Urząd Marszałkowski z programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027” przekaże Gminie Postomino prawie 2,9 mln zł. Projekt realizowany będzie w okresie od 1 września 2026 roku do 31 grudnia 2029 roku.
– Nowy obiekt zwiększy atrakcyjność turystyczną Jarosławca, poprawi dostęp do informacji o regionie i stworzy miejsce otwarte dla mieszkańców oraz odwiedzających – mówił wójt Postomina Janusz Bojkowski.
Zadanie wpisuje się w założenia FEPZ 2021-2027, priorytet 7 „Fundusze Europejskie na rzecz partnerskiego Pomorza Zachodniego”, działanie 7.1 „Rozwój obszarów miejskich (ZIT)”, typ projektu 4: „Wsparcie infrastruktury turystyki bazującej na endogenicznych potencjałach miejskich obszarów funkcjonalnych”.
Jednocześnie podpisane zostały umowy w ramach Grantów Strażackich 2026. Porozumienia zawarto z dwoma gminnymi OSP. Pomoc finansowa samorządu województwa trafiła do jednostki z Nacmierza i Postomina.
Dzięki pozyskanym funduszom europejskim Gmina Postomino stworzy w Jarosławcu nowoczesny punkt informacji turystycznej.