Zwiń menu
Menu
  • Archiwalny serwis
Wróć

Zachodniopomorski sejmik zdecydował. Koszalińskie szpitale będą działać razem, WOMP-y w regionie również

Urząd Marszałkowski
Zdrowie
25 czerwca 2026
Autor: Łukasz Jucha

Konsolidacja koszalińskich placówek medycznych podległych samorządowi województwa wchodzi w decydujący etap. Radni województwa przyjęli w czwartek, 25 czerwca 2026 roku uchwałę o faktycznej fuzji jednostek. Oznacza to, że za kilka miesięcy Szpital Wojewódzki w Koszalinie będzie działać wspólnie ze Specjalistycznym Zespołem Gruźlicy i Chorób Płuc, a koszaliński WOMP razem z WOMP w Szczecinie.

Wzmocnienie kadr medycznych, większa stabilizacja finansowa i łatwiejszy dostęp do świadczeń medycznych – to najważniejsze korzyści, jakie przynieść ma konsolidacja placówek medycznych
w Koszalinie.

Konsolidacja ma poprawić kondycję placówek. Sam zaś proces nie będzie odczuwalny dla pacjentów – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Dziś tylko silnym ośrodkom łatwiej konkurować na rynku usług medycznych, dlatego i koszaliński WOMP, i szpital chorób płuc potrzebują wzmocnienia pozycji. Te potencjały musimy także łączyć w kontekście innego ważnego wyzwania, a mianowicie cyberbezpieczeństwa – dodaje.

W wyniku działań konsolidacyjnych dojdzie do połączenia czterech jednostek podległych samorządowi województwa: w pierwszym przypadku jednostek koszalińskich tj.: Szpitala Wojewódzkiego ze Specjalistycznym Zespołem Gruźlicy i Chorób Płuc, a w drugim Wojewódzkich Ośrodków Medycyny Pracy w Koszalinie i w Szczecinie.

W pierwszym przypadku rolę placówki przejmującej pełnić będzie Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie. Połączony podmiot zatrudniać będzie prawie 1800 osób, posiadać ma 21 oddziałów szpitalnych, 599 łóżek oraz 66 poradni. Konsolidacja będzie mieć charakter organizacyjny, prawny i finansowy, z zachowaniem dostępności świadczeń w obu lokalizacjach. Konsolidacja zapewni m.in. bardziej kompleksową opiekę nad pacjentem, a szczególnie nad osobami z chorobami współistniejącymi, lepsze wykorzystanie potencjału specjalistycznej pulmonologii w ramach jednej jednostki, wzmocnienie kadr, a także większą stabilność finansową.

W drugim przypadku koszaliński WOMP wejdzie w struktury Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy – Zachodniopomorskiego Centrum Leczenia i Profilaktyki w Szczecinie. Po połączeniu w jeden Ośrodek, funkcjonować będzie w nim 55 poradni (Szczecin, Stargard, Koszalin). Zatrudniać będzie około 400 osób. Proces ten ułatwi realizację zadań z zakresu medycyny pracy. Pozwoli również na optymalne rozmieszczenie kadry medycznej i zapewni stabilizację finansową placówki w części koszalińskiej.

Wiemy jak ważne jest sprawne funkcjonowanie sytemu opieki zdrowotnej we wschodniej części województwa. Ważne dla mieszkańców, a w sezonie letnim także dla turystów. Potrzebujemy doświadczonej kadry, dlatego nie ma w planach redukcji etatów – podkreśla Olgierd Geblewicz.

Fuzje placówek medycznych poprzedziły szerokie konsultacje. Prowadzono je w ostatnich kilkunastu tygodniach ze związkami zawodowymi, organizacjami pracowniczymi, radami społecznymi jednostek, izbami pielęgniarek i położnych oraz izbami lekarskimi, W proces ten włączeni zostali także: Wojewoda Zachodniopomorski, Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego, dyrekcja Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ, rektorzy PUM i PANS oraz wojewódzcy konsultanci medyczni.

Szacuje się, że skonsolidowane jednostki powinny zacząć działać w nowej formule od stycznia 2027 roku.

Szpital Wojewódzki w Koszalinie z lotu ptaka.

Koszalińskie szpitale będą działać pod jednym szyldem. Podobnie będzie z Wojewódzkimi Ośrodkami Medycyny Pracy w regionie.