Siłownie zewnętrzne pod chmurką, place zabaw z nowymi atrakcjami dla najmłodszych czy strefy rekreacyjne to przykłady inwestycji, które będą realizowane dzięki „Grantom Sołeckim” na terenie gmin Darłowo, Malechowo, Postomino i Sławno. Samorządy otrzymają na realizację tych lokalnych przedsięwzięć 260 tys. zł dofinansowania z budżetu województwa. Gminy z tego terenu będą dodatkowo prowadzić działania na rzecz ochrony zwierząt i poprawy ich dobrostanu.
Gminy z powiatu sławieńskiego otrzymały wsparcie Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego z dwóch programów. To „Granty Sołeckie 2026” i „Nasze Zwierzaki”.
W czwartek, 25 czerwca 2026 r., w Zamku Książąt Pomorskich – Muzeum w Darłowie odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli samorządu województwa: marszałka Olgierda Geblewicza, wicemarszałka Jakuba Kowalika oraz przewodniczącej Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Teresy Kaliny, a także radnych województwa.
W wydarzeniu uczestniczyli również włodarze i sołtysi z gmin powiatu sławieńskiego, które pozyskały środki w ramach programu „Granty Sołeckie 2026”:
- Wójt Gminy Darłowo Radosław Głażewski oraz sołtysi sołectw Barzowice, Gleźnowo, Rusko;
- Wójt Gminy Malechowo Krzysztof Jarotek oraz sołtysi sołectw Bartolino, Laski i Ostrowiec;
- Wójt Gminy Postomino Janusz Bojkowski oraz sołtysi sołectw Pałowo, Pieszcz, Postomino, Staniewice;
- Wójt Gminy Sławno Krzysztof Jędrzejczyk oraz sołtysi sołectw Bobrowice, Tokary, Warszkowo.
Podczas spotkania umowy na realizację przedsięwzięć w ramach programu „Nasze Zwierzaki” odebrali burmistrz Sławna Krzysztof Frankenstein oraz wójt gminy Postomino Janusz Bojkowski.
W wydarzeniu udział wzięli także starosta sławieński Wojciech Wiśniowski oraz burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz.
200 nowych inicjatyw z dofinansowaniem
– Granty Sołeckie to program, który bardzo dobrze się rozwinął. W naszym województwie mamy 1800 sołectw, a w dziewięciu edycjach zrealizowaliśmy już prawie dwa tysiące grantów. Dzisiaj rozstrzygamy kolejną edycję i bardzo się cieszę, że tak licznie sołtyski i sołtysi z powiatu sławieńskiego w niej uczestniczą. To 20 tysięcy złotych na lokalne inicjatywy w sołectwach, często uzupełniane przez gminy, jeśli zadania są większe. To ważne oddolne działania, które budują naszą tożsamość i współpracę – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
„Granty Sołeckie” od lat wspierają inwestycje, które wpływają na poprawę bezpieczeństwa, rozwój infrastruktury oraz aktywizację społeczności lokalnych. W tym roku konkurs został rozstrzygnięty przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego po raz dziesiąty i niezmiennie cieszy się sporym zainteresowaniem gmin, które wnioskują w imieniu sołectw o dotacje. Kwota dofinansowania dla jednej inwestycji wynosi 20 tys. zł.
Sołectwa działające na terenie powiatu sławieńskiego otrzymają środki m.in. na doposażenie placów zabaw w nowe atrakcje dla dzieci, budowę miejsc rekreacji i siłowni pod chmurką oraz modernizację boiska sportowego. Gmina Darłowo pozyskała „Granty” na stworzenie placu zabaw w miejscowości Barzowice, budowę wiaty w Gleźnowie oraz modernizację tarasu, który jest częścią świetlicy wiejskiej w sołectwie Rusko.
W Gminie Malechowo inwestycje prowadzone będą w trzech sołectwach. W Ostrowcu przy świetlicy powstanie strefa rekreacji, która zostanie wyposażona w stół do tenisa stołowego oraz drabinki do wspinaczki. W Laskach najmłodsi mieszkańcy zyskają zjazd linowy do rekreacji (tzw. tyrolkę), a w Bartolinie zostanie zmodernizowane boisko sportowe.
W Gminie Postomino środki z grantów zostaną wykorzystane m.in. na przygotowanie eko przystanku w Pałowie czy zagospodarowanie terenu przy świetlicy wiejskiej w Pieszczu. Natomiast w Staniewicach powstanie Kajakowy Punkt Postojowy, a Postomino grant wykorzysta na budowę altany rekreacyjnej.
Ciekawie zapowiada się dla najmłodszych mieszkańców inwestycja w sołectwie Warszkowo (Gmina Sławno). Głównym elementem projektu jest wykorzystanie istniejącego wzniesienia do utworzenia górki saneczkowej. „Granty Sołeckie 2026” umożliwią także budowę altany rekreacyjnej w sołectwie Bobrowice oraz siłowni zewnętrznej w sołectwie Tokary.
„Nasze Zwierzaki”
Podczas spotkania przekazano też środki na realizację dwóch umów z programu „Nasze Zwierzaki”. To działanie skierowane do gmin z województwa zachodniopomorskiego, które chcą realizować różnego rodzaju przedsięwzięcia na rzecz ochrony zwierząt i poprawy ich dobrostanu. Konkurs jest szansą dla samorządów na dodatkowe pieniądze, które służą porządkowaniu i wzmocnieniu lokalnych działań. Środki z tegorocznego rozstrzygnięcia otrzymają dwa samorządy z terenu powiatu sławieńskiego.
– To druga edycja programu „Nasze Zwierzaki”. Zaczynaliśmy od 500 tysięcy złotych, dziś to już milion. Wspieramy gminy w działaniach na rzecz bezdomnych zwierząt, głównie psów i kotów, w tworzeniu programów opieki i doposażaniu schronisk tam, gdzie jest taka potrzeba. To wciąż duże wyzwanie i niestety nadal realny problem, dlatego konsekwentnie zwiększamy środki i będziemy ten program rozwijać dalej – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.
Gmina Miasto Sławno z dofinansowaniem wynoszącym 29 740 zł będzie realizować przedsięwzięcie pn. Bezpieczny dom, bezpieczna ulica. Wsparcie zwierząt udomowionych i wolno żyjących. Natomiast Gmina Postomino przyznaną kwotę 30 tys. zł wykorzysta na kompleksowy program ograniczania bezdomności kotów poprzez działania weterynaryjne i edukacyjne. Do współpracy przy realizacji projektu zaproszeni zostaną partnerzy społeczni, w szczególności opiekunowie świetlic wiejskich oraz Koła Gospodyń Wiejskich.